LangYa Shan Feng Jing Qu

Cam platform Pekin’in 165 km uzağında ve güney-batısındadır. 1476 m. yüksekliğindeki LangYa Dağında kayalık bir vadiye konuşlandırılmıştır.
Pekin’den arabamızla yola çıktığımızda sabah 07:30’du. 3 saat sonra vardık . Dağın etrafında hala yol çalışmaları devam etmekte. Ama endişelenmeyin Çinlilerden bahsediyorum, akşama başlarlar sabaha bitirirler. Şipşak yani 😉 . Arabayı park ettikten sonra platforma ulaşmak için önce otobüslerle ücretsiz girişe kadar götürüldük , 10-15 dk sürdü. Giriş ücreti kişi başı 70 Rmb ( 37 tl)
Platforma ulaşmak için iki seçeneğiniz var. Birincisi yürüyüş, ikincisi teleferik. Teleferik ücreti gidiş/ dönüş 80 Rmb ( 42 tl) . Teleferikler ikişer kişilik olmakla birlikte hızlılar ve yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu arada teleferik kuyruğu vardı, 45 dk kadar da bekledik .
Yukarıya vardığımızda küçük bir köy pazarı karşıladı bizi. Burada tipik Çin el işleri, kurutulmuş meyveler, salçalar , bilimum soslar, yiyecek ve içecekler var . ( Özellikle pirinç unundan yapılan soğuk makarnayı tavsiye ederim.) Selçuk / Şirince’yi anımsadım dersem yalan olmaz. Sonra bacaklara kuvvet kah zikzak çizdik , kah merdiven çıktık, kah dinlendik derken nefes nefese platforma ulaştık. Ve sonuç muhteşem… Kuşbakışı manzarasıyla eşsiz olmakla birlikte bana adeta bulutlarda yürüyormuş hissi verdi.
Velhasıl sabah 07:30 da başlayan günübirlik gezimiz akşam 19:00 da noktalandı . Yorucuydu ama değdi.
Ama şu bir gerçektir ki , adamlar yapmış diyemeden geçemiyorum. Turizm adına Allah’ın taşlık vadisini değerlendirip turizmlerine katkıda bulunurken biz elimizdeki tarihimize sahip çıkamıyoruz, koruyamıyoruz 😦

Nazlı YENER