20180525_004018

Douro nehrinin ortadan ikiye ayırdığı Porto ve Gaia şehirleri aslında haritaya bakıldığında tek bir şehir gibi görülüyor. Aslında iki farklı şehir olan Porto ve Gaia gerçek hayatta da o kadar iç içe ki, bazen birinden diğerini geçtiğinizi bile anlamıyorsunuz. Bu iki şehri birbirine Douro üzerindeki 6 köprü bağlıyor. Bu köprülerden en popüleri tabi ki Dom Luis I köprüsü. Şehirde kendi gezip gördüğüm yerlerle ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum

Ponte de Dom Luis I (Luis I Köprüsü)

Harika tasarımı ile köprü, iki katlı çelik yapısıyla iki şehri de görebileceğiniz en güzel noktalardan. Üst kat Metro ve yayalar, alt kat gene yayalar ve araç trafiği için kullanılıyor. Köprünün tasarımını Eiffel Kulesinin de tasarımcısı olan Gustav Eiffel’in ortağı Téophile Seyrig yapmış. Köprü 1886 yılında kullanıma açılmış.

Livraria Lello (Lello Kitapçısı)

Burası aslında bir kitapçı, ama Porto’nın en çok turist alan noktalarından birisi. 1869 yılından beri kitap satan bu dükkan ününü biraz da içeriye girdiğinizde tam orta bulunan ve ikinci kata bağlantıyı sağlayan muhteşem tasarımlı ahşap merdivenlerine ve bu merdivenlerin Harry Potter filmine ilham kaynağı olmasına da borçlu. Giriş için; dükkana karşıdan bakarken, sol tarafta 2 dükkan ileride bulunan hediyelik eşya ve kitap dükkanı olan bölümden, 5 Euro karşılığı alacağınız makbuz gerekli. Bu makbuzla ayrıca, içeriden kitap alırsanız bir miktar indirim yapıyorlar. Küçük bir dükkan. Gezmek ve fotoğraf çektirmek için yarım saat yeterli, hediyelik eşya bölümü için de yarım saat eklenebilir. Merdivende yalnız fotoğraf çektirebilmek gibi bir hayaliniz varsa biraz beklemeniz gerekebilir.

Palacio da Bolsa (Bolsa Sarayı)

Borsa binası olarak da kullanılan bina kişisel mülkiyet altında. Müze olarak kullanılan bölümlerinden Arap Odası görülmeye değer. Bu oda günümüzde de konserler, toplantılar, seminerler gibi etkinlikler için de aktif olarak kullanılıyor. Giriş 8 Euro.

São Francisco (Altın Kilise)

Kilisenin hikayesini rehberden dinlemenizi tavsiye ederim. aklımda kalan birkaç ilginç bilgi: Büyük bölümü ahşaptan yapılmış iç kısmın tasarımında, ahşap üzerinde 500 kg altın kullanılmış. Sonraları Atlar için barınak ve sığınma yeri olarak kullanıldığı dönemlerde ısınmak için ahşap kısımların bir kısmı üzerindeki altınlarla birlikte yakacak olarak kullanılmış. Yağmalar ve hırsızlıklar sonucu günümüzdeki altın miktarı 150 kg kadarmış. İçeride fotoğraf çekmek yasak olduğu için kendi fotoğrafım yok ama internetten birçok fotoğrafa ulaşılabilir. Kilisenin altındaki kapalı mezarlık bence kilisenin kendisinden daha ilginç ve görülmeye değer.

Clérigos Tower (Clerigos Kulesi)

1750 yılında açılan kule Barok tarzında. Giriş 2.5 Euro. Şehri 360 derece seyredebileceğiniz yapı 76 m yüksekliğinde. Oldukça dar bir merdivenden sadece yürüyerek çıkılıyor. Yorucu bir tırmanış değil ama karşıdan gelenlere yol vermek gerektiği için biraz zaman alıyor. Eğer bir Turist gurubuna denk gelmezseniz, çıkış iniş ve seyir süresi 1 saat.

Port Wine Cellars (Porto Şarap Mahsenleri)

Ünlü Porto şaraplarının birçoğu’nun depolarının bulunduğu yer Douro nehrinin Gaia’tarafı. Bilinenin aksine şaraplar burada üretilmiyor. Douro vadisinin dahi iç kısımlarında üretilen şarap fermantasyonun tamamlanması, şarabın yaşlanması ve şişelenmesi için buraya taşınıyor. Önceleri, şu an turistik olarak kullanılan geleneksel teknelerle nehir yoluyla ahşap fıçılar içinde taşınan şaraplar, şu an tankerlerle taşınıyor. Şu an şarap firmalarının hemen hemen hepsinin sahibi İngilizler, İrlandalılar ve İskoçlarmış. Bu gölgede ünlü şarap markalarının turistik turlarına katılıp farklı şarapları test edebilirsiniz. Bence mutlaka yapılması gerek.

Felgueiras Lighthouse

19.yy’da Atlas okyanusunun acımasız dalgalarına dayanabilmesi için güçlü bir dalgakıranın üzerine granitten yapılmış 10 m yüksekliğindeki bu deniz feneri Douro nehrinin okyanusla buluştuğu yere yapılmış. Oldukça estetik bir yapı. Fenerden kuzeye doğru uzun bir sahil yürüyüş yapan, koşan ve bisikletle gezen insanlarla dolu. Buradan 5km yürüyerek Matosinhos bölgesine ulaşabilirsiniz. Ya da belki tam tersi rota yapılabilir. Şehir merkezinden metro ile Matosinhos’un merkezine kadar gidilebiliyor. Burası harika balık lokantalarının bulunduğu bir bölge. Turistler kadar portolular da balık yemek için burayı tercih ediyor.

Teleférico de Gaia

Dom Luis köprüsünü üst kattan yürüyerek Porto’dan Gaia’ya geçerseniz, köprünün bitiminde hemen sağda harika bir gün batımı seyir tepesi ve tepenin hamen altında teleferik istasyonunu görebilirsiniz. Teleferik oldukça kısa bir yolu giderek sahile iniyor. Yaklaşık 4-5 dk süren yolculuk yetişkinler için tek yön 6, gidiş-dönüş 9 Euro. Bence Portodaki ulaşım ücretleri düşünüldüğünde, bu kısacık yolculuk için biraz yüksek bir fiyat ama denenebilir.

Porto São Bento (Tren İstasyonu)

Giriş salonuna adımınızı attığınız an kendinizi bir sanat müzesinde hissettiğiniz istasyon binasını görmeden dönmemek lazım. Duvarları tipik fayans işçiliği üzerine çalışılmış detaylı resimler kaplı. daha fazla kalıp resimlerin hikayelerini okumak isterdim. Tarihi anlatan bir çok resim istasyonun duvarlarını süslüyor.

Craft Beer house:

Ayak üstü sohbet ettiğim iki kafe çalışanı gencin tavsiye ettiği Craft Beer House küçük bir işletme. Sahibi oldukça sıcak kanlı bir Portolu. Farklı türde lokal biralar üretip taze taze sunuyor. Fiyatlar gayet uygun. sokak üstünde küçük masalarda oturup, karşıdaki kilisenin (Igreja do Carmo) mavi fayanslarla süslenmiş duvarını, yoldan geçenleri ve eski tramvayları seyrederek biranızı yudumlarken dinlenmek için güzel bir nokta.

Rua de Santa Catarina

Ünlü Majestic Cafe’nin ve birçok mağazanın bulunduğu, trafiğe kapalı ve eğlenceli bir cadde.

Porto ve Gaia’dan fotoğraflar: