Bu yazımda, üniversite yıllarımdan beri hayalini kurduğum Sibirya Ekspresi ile önce Baykal gölüne, oradan Mogolistan ve Çin’e gitmeyi planladığım yolculuğu anlatacağım. Yolculuk öncesi hazırlık aşaması ve yolculuk sırasında yaşadığım tecrubeleri, gezi notlarını, öneri ve fotografları, yolda fırsat ve internet bulduğum surece buradan paylaşacağım.

Başlangıç:

Her şey 1997 yılında üniversitenin kütüphanesinde o zamanlar Türkiye’de satılmayan ve aylık olarak yurt dışından gelen, her ay düzenli olarak takip ettiğim National Geographic dergilerinden birini okurken karşılaştığım Trans-Siberian yazı dizisi ile başladı. O sayıdaki makaleyi okuyup fotoğrafları gördükten sonra bir gün mutlaka ben de yapacağım diye kendime söz verdiğimi dün gibi hatırlıyorum. Yirmi yıldan fazla bir süre üstü örtülü kalan bu hayal, şubat ayında iş dönüşü maillerimi kontrol ederken karşılaştığım bir havayolu şirketine ait kampanya haberiyle birden tekrar ortaya çıktı. İstanbul-Moskova 230 TL. Kampanya mailini gördükten 15 dk sonra uçak Cumartesibiletini aldım.

transsiberian

Yolculuk Öncesi

3 Şubat, 2018 Cumartesi:

İstanbul-Moscova tek yön uçak biletimi aldım. Herhangi bir hazırlık, araştırma, planlama yok. Tek bildiğim 19 Haziran günü, saat 12.20’de Moskova’ya uçuyor olduğum. Yolculuk muhtemelen sabah 8.30’da evden başlayacak ama ne zaman bitecek, nerelere gideceğim, neler yapacağım ve nasıl döneceğim; hiçbir fikrim yok.

4 Şubat, 2018 Pazartesi

Bugün Skyscanner’i taradım ve Moskova’dan St. Petersburg’a bir bilet buldum ve satın aldım. Tek yön 62 USD. Tren yolculuğum oradan başlayacak. İki gündür üzerinde düşünmeye başladığım yolculuk, yavaş yavaş kafamda şekillenmeye başladı. Ama hala çok detay yok.

8 Şubat, 2018 Perşembe

Moskova için 1 gece, St. Petersburg için 2 gece hostel rezervasyonumu yaptım. Uzun zamandır kullanmadığım Couchsurfing üyeliğimi tekrar aktif hale getirdim.

22 Şubat, 2018 Perşembe

Rusya büyükelçiliğinin internet sitesinden yönlendirilen VFS Global sitesi üzerinden Rusya Vize başvuru formunu doldurdum. http://www.vfsglobal.com/ Zor olmadı. Özellikle de UK Vize başvurusunu düşününce…

Rus Demiryolları internet sitesi RZD http://www.rzd.ru/ ve Çin Demiryolları China Highlights https://www.chinahighlights.com/ üyeliklerimi aktif hale getirdim.

27 Şubat, 2018 Salı

Rusya başkonsolosluğunu aradım ve en erken ne zaman vize başvurusu yapabileceğimi sordum. Gidiş tarihinden en erken 90 gün önce yani 19 Mart’tan itibarn vize başvurusu yapabileceğimi öğrendim. Muhtemelen Nisan ayı içerisinde başvurumu yapabileceğim. 4-5 gün içinde sonuçlanıyormuş. 1 sene öncesine kadar vize istemeyen Rusya şu an vize vermek için 420 TL (yaklaşık 110 USD) vize ücreti istiyor. Şans işte. Bu paraya Çin’e kadar tüm konaklama masraflarımı karşılardım.

1 Mart, 2018 Perşembe:

Yaklaşık bir aydır interneti tarıyorum, yerli ve yabancı blogları okuyorum, daha önce aynı yolculuğu yapmış kişilere ulaşmaya çalışıyorum. Birkaçıyla görüşebildim. Yolculuğu genel hatlarıyla belirledim ama belirsiz olan o kadar çok şey var ki… Muhtemelen birçoğu da gidip yaşayana kadar öyle kalmaya devam edecek.

Muhtemel gidiş planı:

 • 19 Haziran, İstanbul-Moskova uçuş, 1 gece konaklama.
 • 20 Haziran, Moscova-St. Petersburg uçuş, 2 gece konaklama.
 • 23 Haziran, Baltık Denizi ile Doğu Çin Denizi arasındaki 9532 km’lik gidiş yolculuğu St. Petersburg’dan başlayacak.
 • Bu güzergahta Moskova’da 1 gün ve Irkutsk’ta 2 gün kalarak Rusya’dan haziran sonu ayrılmayı planlıyorum. Bu arada Baykal gölünün kenarında kamp yapma hayalim var.
 • Temmuzun ilk günlerini Moğolistan’da geçireceğim. Burada nereye gidip, neler yapacağım ya da nerede kalacağımla ilgili en ufak fikrim yok. Moğolisatan belki de 1 ay kalsam yetmeyecek bir coğrafya ama bu yolculukta Çin’e gidiş için geçiş olarak kullanacağım bir güzergah olacak. Daha uzun kalmak isterdim ama kim bilir, belki bir gün sadece bu ülkeyi görmeye gelirim.
 • Moğolistan’dan ayrıldıktan sonra, yolda durmadan ilk hedef Pekin olacak. Pekin’de uzun süredir iletişimi koparmadığımız lise’den arkadaşım Nazlı ile buluşacağım.
 • Pekin’de birkaç gün kaldıktan sonra, gidiş yolculuğumun en doğudaki noktası olan Şangay için yola çıkacağım. Şangaydan sonra ne yapacağımla ilgili henüz bir planım yok ama Şangay muhtemelen artık yüzümü batıya, ev, döneceğim yer.
 • Dönüş planım Şangay!daki ruh halim, param, fiziksel durumum ve o zamana kadarki geçirdiğim süreye göre şekillenecek.

Muhtemel dönüş planı:

Dört muhtemel dönüş planım var. Bunlar en Muhtemelden en az muhtemelen olana göre şöyle:

 1. Hiç havayolu kullanmadan eve ulaşmak için, Çin’i doğudan batıya trenle geçerek Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran üzerinden Türkiye.
 2. Tibet, Katmandu, Hindistan, Pakistan ve İran üzerinden Türkiye.
 3. Şangay’dan karayolu ile Viyetnam, Kamboçya, Taylan üzerinden Malezya ve Singapur’a ulaşarak, Singapur ya da Kuala Lumpur’dan uçakla Türkiye.
 4. Şangay’dan ilk önce Kore sonra Japonya’ya feribotla geçerek. Tokyo’dan uçakla Türkiye.

Tüm bu planlar sadece öngörü, tahmin ve niyetlerden ibaret. Oysaki şu an Rusya vizem bile yok. Daha gidip gidemeyeceğimi bile bilmiyorum:)))))

4 Mart, 2018 Pazar

Daha önce Tibet’e gidişle ilgili mail attığım bir Turizm şirketinden gelen cevap ve internette okuduğum tüm yorumlar sonucu Tibet-Katmandu rotasını, alternatif dönüş rotaları arasında çıkardım. Tibet’e giriş özel izine tabii, yalnız seyahat etmek ve toplu taşıma kullanmak yasak. Mutlaka bir tur şirketiyle yolculuk edip 5, 7, 9 gün gibi paket turlar almak gerekiyor. Ücretler de oldukça yüksek. Son zamanlarda daha esnek davranılıyormuş ama şansa güvenmek istemedim.

17 Mart. 2018 Cumartesi

Sabah uyandım ve ilk iş vize başvurusu için neler yapmam gerektiğini düşündüm. Daha doğrusu bunları düşünerek yataktan kalktım. Telefonumdan VFS Global’ı taradım ve arama motorunun en üstündeki linke tıkladım. Telefon çaldı. Gerekli bilgileri aldıktan sonra telefondaki ses vize ücreti 280 TL + 35 USD ayrıca 380 TL hizmet bedeli istedi. Şaka gibi. Kazıklanmak üzere olduğumu anlayıp kapattım. Sonra VFS’nin resmi sitesini bulup telefonsuz devam ettim. Talimatları takip ederek 1 saat içinde…

 • Vize randevusu aldım (19 Mart 2018, saat 14.30)
 • Vize başvuru formunu on-line doldurup çıktısını aldım
 • Gerekli ek belgeleri (Görev yeri, maaş bordrosu, uçak bileti, otel rezervasyonu) çıkardım
 • Fotoğraf çektirmek için çarşıya indin ve 20 dk sonra fotoğraflarımı aldım.
 • Pasaportum da dahil tüm belgeleri dosyaladım.
 • Artık vize başvurusuna hazırım. 90 günden daha az var ve benim bir an önce vizemi alıp tren biletlerini halletmem lazım.

19 Mart, 2018 Pazartesi

Şu an saat 11.55. Yalova-Yanikapı feribotundayım. Feribot 11.45’te hareket etti. Öğleden sonra 14.30’da vize başvuru merkezinde randevum var. Belgelerim tamam. Umarım eksik birşey yoktur. Kuzenim Erdem’le buluşup, başvurudan sonra bir şeyler içip hemen Yalova’ya döneceğim.

RZD’de tren biletleri, haziran ayı için satışa çıkmaya başladı. Vizenin bir an önce sonuçlanması ve tren biletlerini tükenmeden alabilmeyi umut ediyorum.

Şu an saat 18.15. Dönüş feribotundayım. Maalesef başvuru sürecim yolunda gitmedi. Rusya vizesi için Rusayadan bir davetiye gerekiyormuş ve bende herhangi bir davetiye olmadığı için başvurumu almadılar ama onun yerine davetiye sağlayan turizm şirketlerinin bir listesini verdiler. birkaç şirketi aradıktan sonra Harbiyedeki bir şirkete gidip, 45 USD karşılığı bir davetiye satın alıp pasaportumu da oraya bıraktıktan sonra Yalova’ya dönüyorum. Umarım vizem çıkar.

26 Mart, 2018 Pazartesi

Bugün sabah 11.30’da İstanbul’da pasaport ve vize başvuru belgelerini teslim ettiğim şirket arayarak, vizemin 18-30 Haziran tarihleri için onaylandığını ve pasaportumu istediğim zaman alabileceğimi söylediler. Bir aşamayı daha geçmiş oldum.

Akşam eve gider gitmez RZD’nin sayfasını açtım ve sağ üst köşedeki İngilizce linkine tıklayıp, üyelik bilgilerimle giriş yaptım. Komedi gibi, sayfanın yarısı İngilizce, yarısı Rusça. Bir sürü uyarı mesajı Rusça olarak çıkıyor. Önce biraz panikledim ama sonra telefonumdaki çeviriciyi de kullanarak yavaş yavaş ilerledim. Önce tarihi, sonra treni ve vagonu, sonra da yatağı seçerek ödeme sayfasına gittim. Rusça olan sözleşme koşullarını da okuyup :))))) onayladıktan sonra, ödemeyi yapıp biletimi yazdırdım. Bu Trans-Siberia hattındaki ilk tren biletim. 23. Haziran 2018, Rusya’daki ilk tren yolculuğunu yapacağım gün.

 • Tren bilgilerim:
 • Tren No : 119 AE
 • Tarih : 23 Haziran, 2018
 • Saat : 00.11 (Varış 09.43)
 • Vagon : 02
 • Kuşet : 09 (Alt)
 • Class : Economy
 • Ücret :1698.40 Ruble (29.70 USD)

28 Mart, 2018 Çarşamba

Bugün sabah pasaportumu kargodan teslim aldım. Vizedeki fotoğrafta gayet fotojenik çıkmışım. :)))))

Moskova’da kalacağım hosteli aylar öncesinden ayırmıştım. Seçenek çok ve fiyatlar gayet iyiydi. Akşam eve gidince Booking’e bir bakayım, merkeze daha yakın bir yer bulursam değiştiririm dedim. Ama seçtiğim tarihlerde Moskova’da değil otel, yatak bile bulmak imkansız gözüküyordu. Sadece bayan yatakhanelerinde yer var. Bana uyar ama sanırım kalmama izin vermezler:)))) Dolulu kyüzde 90’ın üzerinde gözüküyor. Sebebi sonra öğrendim. Fifa Dünya Kupası.

8 Nisan, 2018 Pazar

Bugün daha önce Avusturya’da küçük bir kasabanın (St. Gilgen) süpermarketinde tesadüfen tanıştığım ve daha sonra iletişimi koparmadığımız Çağlar’dan bir mesaj aldım. Bir süre ona bu yolculuktan bahsetmiştim ve bugünkü mesajında, bu seyahatin bir bölümünde bana katılabileceğini yazıyordu. Detayları konuşmak için akşam beni arayacak.

Biraz önce Çağlar beni aradı. sabah planladığımız gibi akşam tam 9’da. 42 dk konuştuk. Genel hatlarıyla planladaığım yolculuğu anlattım ve o da heyecanlandı. Yeni işinde tatilini ayarlayabilirse bana katılabileceğini söyledi. Telefonu kapattıktan sonra yolculukla ilgili tarihler, yerler, mesafeler ve ücretleri not aldığım excel dosyasını incelemesi için ona mail attım.

25 Nisan. 2018 Çarşamba

Çağlar bu akşam tekrar aradı. Tatil günlerini ayarlamış. 1-21 Temmuz arası 3 hafta. Muhtemelen 1 temmuzda Ulan Batur’da buluşup, Moğolistan ve Çin’i beraber yapıp, Özbekistan’a kadar beraber yolculuk edeceğiz. Çin’in Uygur bölgesi, Semerkand ve Buhara’yı da görmek istiyor ve buralar zaten benim de dönüş rotam üzerinde bulunan yerler. Muhtemelen Bişkek ya da Taşkent’ten Avusturya’ya dönecek. Artık onun uçak bileti almasını bekliyoruz. Bakalım, ilginç olacak…

13 Mayıs, 2018 Pazar.

Bugün hava çok güzel ve biraz önce Gürle’den uçtuk. Yamaç paraşütü harika bir spor. İnip malzemelerimi toparladıktan sonra telefonuma baktım ve gördüğüm ilk mesaj Çağlardan. İstanbul aktarmalı Münih-Ulan Batur uçak biletini almış. 30 Temmuz’da Ulan Batur’da buluşup, Moğolistan ve Çin’i birlikte gezdikten sonra onu 21 temmuzda Taşkent’ten yolcu edeceğim. Çağlarla ülke sınırları dışında başlayan dostluğumuz, gene dünyanın başka diyarlarında devam edecek. İyi ki onu tanımışım.

6 Haziran, 2018 Çarşamba

Uzun zamandır günlüğüme bir şey yazmıyorum. Çağlarla birkaç kez daha görüştük telefonda, rotamız ve hangi tarihte nerelerde olacağımız daha belirgin hale geldi. Sanırım 3 ya da 4 Temmuzda Pekin’de olacağız. Nazlı Japonya seyahatini tamamlayıp Pekin’e döndü ve onunla da haberleşmeye başladık. Bugün Pekin’de geçireceğimiz 2 tam günü planlamış ve planı oldukça heyecan verici. Bu arada Portekiz seyahatim oldu. Onu da blogda yazdım. İş açısından da yoğun bir dönemdi ve şu an artık son hazırlıkları için zamanım var.

8 Haziran, 2018 Cuma

Bugün tatil resmen başladı ve benim yola çıkmama sadece 11 gün kaldı. Eve gelip biraz rota çalışırken ilk kez fark ettiğim bir durum beni strese soktu. Dışişleri bakanlığının sitesinden okuduğum bilgi tam olarak şöyle.

“Türkmenistan: Umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hizmet ve Hususi pasaport hamili vatandaşlarımız vizeden muaf olmakla birlikte, davet edilmek ve pasaport bilgileri ilgili Türkmen makamlarına bildirilmek kaydıyla ülkeye kabul edilmektedir.”

Bu bilgiyi daha önce nasıl atladım bilmiyorum ama hemen Türkmenistan başkonsolosluğu ve büyük elçilikleri aradım ama maalesef bir türlü ulaşamadım. Rusya için de daha önce davetiye talep etmişlerdi ve seyahat acentaları bunu sağlıyordu. En az 10 acentayı aradım ve bilgiye ulaştıkça stresim daha da arttı. Şirketlerin neredeyse hiçbiri Türkmenistan için vize işlemleri yapmıyor. Hatta birisi artık onlarla uğraşamıyoruz dedi. Okuduğum bazı yazılarda dünyadaki en zor vize alınan ülkeler sıralamasında Türkmenistan’ın en üst sıralarda olduğu yazıyor. Mesai saati sonuna kadar herhangi bir bilgiye ulaşamadım ve bugün Cuma. Pazartesiye kaldı. Umarım halledebilirim aksi taktirde geri dönüş yolunda ciddi sıkıntı yaşarım. Çünkü Türkmenistan tam olarak geri dönüş yolumun üzerinde. Güneyde vizem olmadığı için Afganistan’a inemem, kuzeyde Rusya için tek giriş vizem var ve oradan da geçemem. Bunu çözmeliyim.

9 Haziran, 2018 Cumartesi

Bugün uzun zamandır yapmak istediğim bir işi ,sırt çantamı hazırlama işini, yapmaya karar verdim ve hazırladım Aslında bu bir demo oldu çünkü hazırlayıp tekrar boşalttım. Sadece hacmini ve ağırlığını merak ediyordum ve sonuç beni çok mutlu etti. Çantaya bütün eşyaları yerleştirdikten sonra hala 25-30 lt yerim vardı. Küçük sırt çantasına bir şeyler koymadım bile. Eksik olan birkaç ufak tefek eşya var sadece ama yer tutacak şeyler değil. Belki biraz da konserve yiyecek, içecek atarım içine ve dolar. Burada tam yeri gelmişken kardeşim Mustafa’ya malzeme desteğinden dolayı teşekkür ederim. Onun ultralight malzemeleri sayesinde yüküm gayet hafif olacak. Mustafa’dan Sırt çantası, şişme mat ve kaz tüyü uyku tulumu aldım. Çantayı hazırlamadan önce bir liste yaptım ama muhtemelen listeye eklenecek şeyler çıkacak daha. Demo malzeme fotoğrafları ve liste aşağıda.

Malzeme Listesi

 • 65 lt sırt çantası
 • 25 lt sırt çantası
 • 15 lt katlanabilir mini sırt çantası
 • Çadır
 • Uyku tulumu
 • Şişme mat
 • Kauçuk mat
 • Kafa lambası
 • Yedek piller
 • Yağmurluk
 • Sandalet
 • Buff
 • Şapka
 • Havlu
 • Diş fırçası ve macunu
 • Tıraş malzemeleri
 • Şampuan
 • Beyaz Sabun
 • Powerbank
 • Şarj aleti
 • Kablo ve kulaklık
 • Boyun cüzdanı
 • Asma kilit
 • Kamp ocağı
 • Kahve makinesi
 • Çatal-bıçak takımı
 • Metal kupa
 • Güneş yağı
 • Gimble
 • Mini tripod
 • Vaki çıkartmaları
 • Islak ve kuru mendil
 • USB flash disk
 • İlk yardım seti
 • İlaçlar
 • Tuz ve Karabiber
 • Ketçap ve mayonez
 • Seyahat belgeleri
 • 10 t-shirt
 • 3 pantolon
 • 2 gömlek
 • 2 şort
 • 1 polar üst
 • 1 mont
 • çamaşırlar
 • çoraplar

12 Haziran, 2018 Salı

Bu sabah Istanbul’daki Türkmenistan konsolosluğuna gittim. Yeşil pasaporta vize uygulanmamasina rağmen, transit geçiş için başvuru yapmam gerekiyordu. 10 USD karşılığı başvurumu yaptim ve konsolosluk çalışanı pasaportuma vize uygulanmayacağını, bunun yerine sınır kamıpısına bilgi verileceğini söyledi. 20-25 Temmuz tarihleri arasında Turkmenistan’a giriş yapmam gerekiyor.

Işlemler sırasında yaşadığım sıradışı bir olay oldu. Memur pasaportun renkli fotokopisini istedi ve ben de disarda sıra bekleyen yüzlerce kişinin arasından çıkıp etrafta fotokopici aradım. Malesef çarşı içi biryer olmadığı için herhangi bir dükkan yoktu. Geri dönüp birine soracağım sırada önümde bir araba durdu, kapısı açıldı ve içinden çıkan bir adam fotokopi mi lazim abi dedi. Evet dedim, atla dedi:))) Sonra yüksek sesle kalabalığa bağırdı. Fotokopi çektirmek isteyen var mı diye. Bir kişi daha geldi. Ikimizi arabayla Bakırköydeki bir fotokopiciye götürdüler. Ücret sordum. Istemez abi, fotokopi çaktırıyorsunuz ya işte dediler. Sonra bizi tekrar alıp konsolosluğa bıraktılar. Girişimci ruh diye buna derim. Bu arada anladim ki konsolosluk her sayfadan 3 adet ve tüm sayfaların fotokopisini istiyor. Dolayısı ile bir kişi yaklaşık 30-40 TL fotokopi ücreti ödüyor.

18 Haziran, 2018 Cumartesi

Son Hazırlıklar tamam. Şu an saat 23.26. Biraz önce çantamı hazırladım. Kontrol listesini gözden geçirdim. Her şey tamam. Sabah 8.30’da evden çıkıyorum, 9 feribotuyla Pendik. Uçak 12.20’de. Heyecanlıyım…