Moğolistan: Özgür atların ve göçebe ruhların ülkesi.

Çin’e uzanan yolculuğumun ilk durağı olan Rusya’da 11 gün geçirdikten sonra, Rusya’da ziyaret ettiğim son şehir olan Ulan Ude’den, 30 Haziran sabahı otobüsle ayrılıp, sınır geçişi de dahil yaklaşık 13 saatlik bir yolculukla Moğolistan’ın başkenti Ulan Bartur’a geldim. Tren yolculuğunun en az 3 saat daha fazla sürdüğü yolculuk, aynı zamanda daha da pahalı. Bu yüzden otobüs tercih ettim. Diger tarafta Mogolistan’daki yollar cok bozuk olduğu için otobüs trenden çok daha konforsuz.

Iletişim bilgilerini Selcen Küçüküstel’den aldığım Nyam, akşam 9 gibi beni otobüs garajından aldi ve Çağlar’la buluşacağım hostele görürdü. Çaglar ile bir yıl önce Avusturya’nın şirin bir kasabasında bir markette, tesadüfen tanışmıştık ve kendisiyle ikinci buluşmamız bu sefer Moğolistan’da gerçekleşiyor.

Cağlar’la hostelde buluşup muhtemelen tüm gezimizin en lüks faaliyeti için, Ulan Batur’un en yüksek binalarindan olan Blue Sky Otelinin teras barından şehri seyrederek birer bira içmeye çıktık. Barda sohbet eden 23-24 yaşlarında Italyan Eleonora ve Lidia bir de onlarla oturan Avustralya’li Michael ile tanışıp dünyadan, gezmekten, Mogolistan’dan ve hatta Çanakkale’den sohbet ettik.

Mogolistan’da eğer bizim gibi sadece birkaç gün kalkınacaksa, ziyaret edilebilecek yerler sınırlı. Tam tersi eğer yeterince vaktiniz varsa sınırsız bir keşif ülkesi. Gezginler genelde 1 aydan daha az kalmıyorlar. Aylarca kalanlar var.

En çok turist alan yerler:

Terelj Milli Parkı

Kaplumbağa Kayası

Cengiz Han Heykeli

Khustain Nuruu

Gobi

Orhun Abideleri (genellikle sadece Türkler tarafından)

Ulan Batur

Mogolistan’da gezmek için ya bir tura katılmak, ya da araba kiralamak gerekiyor. Toplu taşıma imkanları çok kısıtlı. Tüm ülkenin nüfusu 3 milyonun biraz üzerinde ama Ulan Batur’da surekli olarak trafik sıkışıklığı var.

Halkın büyük çoğunluğu ya hala göçebe olarak yaşıyor ya da yerleşik hayata geçmesine rağmen geleneklerini sürdürüyorlar. Mesela lüks bir villanin bahçesinde bir Ger görebiliyorsunuz ya da şehrin bazı semtleri Gerlerden olusuyor.

Ulan Batur’da gezdigimiz yerler

• Gandantegchinlen Budist Manastırı: Sabah 8 gibi ayin başlıyor. Öğleye kadar sürüyor.

• Tumen Halk Danslari Topluluğu: Dans, şaman gösterisi, geleneksel Moğol müzikeri ve şarkıları (Khuumii) gibi performanslar sunulan ve bence mutlaka görülmesi gereken bir etkinlik. Giris 25.000 Tugrik (45 TL)

• National Museum of Mongolian History; Moğolistan Tarih Müzesi. Giriş 8000 Tugrik (15 TL)

• Cengiz Han heykeli: Baskente 80 km. Giris 17000 Tugrik (35 TL)

• Orhun Abideleri Tonyukuk Yazıtları: Ulan Batur’a 70 km. Muhtemelen tüm Moğolistanda’ki en pürüssüz 11km’lik asfalt yol ile ulaşılan, TC Başbakanlık tabelasiyla karşılandığınız müze ve anıt.

• Terelj Milli Parkı ve Kaplumbağa Kayası

Mogolistan gezimizin en ilginçve en unutulmaz anlarindan biri de, fotograf çekmek için durduğumuz bir göçebe çadırında yaşayan ailenin Türkçe konuşamasıydı. Bizi çadıra davet edip, daha bir gün önce kendileri için yaptıkları kımızdan ikram ettiler. Harika bir sohbet ve bir sürü fotoğraftan sonra oradan ayrıldık. Turkiye’den binlerce kilometre uzakta, orada yaşayan halkla Türkçe konuşmak, unutulmaz bir duyguydu.

Ilginç bilgiler:

• Mogolistan’da tüm çocuklar, poposunda mavi bir leke ile doğuyormuş. Bozuk para ile avuç içi büyüklügü arasında değişen bu lekeler 2-3 yaş arasinda kayboluyormuş.

• Mogolistan’da yaşayan at sayısı insanlardan daha fazla

• Trafikteki otomobillerin yarıdan fazlası ve taksitlerin neredeyse tamami Elektrikli.

• Neredeyse etsiz yemek tarifi yok.