Çin’den eve dönüş yolumun Özbekistan’dan sonraki durağı Iran.

• Tahran’da saatler Turkiye’den 1 buçuk saat ileride. Daha önce bulunduğum ülkelerin tamaminda saat farkları hep 1 ve 1’in katlarıydı. Ilk kez 1 buçuk saatlik bir zaman farkına şahit oldum.

• Tahran’a giden ucakta seyahat eden bayanların yüzde doksanının saçı açıktı, kıyafetleri de tamamen moderndi. Oysa ki ben Tahran’da yaşayan bir arkadaşım tarafından şortla gitmemen konusunda uyarlmıştım. Ama herşey uçak inip, aprona yanaştıktan ve kemer ikaz ışıkları söndükten sonra netleşti. Bayanların tamamı aynı anda başlarını kapattı ve üzerlerine uzun bir kıyafet gecirdiler. Ama Iran’da saç kapama şekli oldukca ilginç. Sacin sadece küçük bir bolümü kapali. Örtü sadece başın en arka kısmını kapatıyor, hatta sıyrılıp düşecek gibi duruyor. Önler tamamen açık.

• Iran halkı genelde kültürlü, yardımsever ve sıcakkanlı. Halkın büyük bölümü Türkçe konuşabiliyor ya da anlıyor. Iran Azerilerinin Türkçesi bizimkine oldukça yakın. Bizim TV kanallarını dublajsız seyrediyorlar.

• Karşıdan karşıya geçerken çektiğim bir fotoğraftan dolayı, polis olduklarını sonradan anladığım 2 sivil, yürürken arkamdan saldırarak önce telefonumu almak istedi ve sonra da pasaportumu sordu. Küçük bir arbededen sonra polis olduklarına ikna olup telefonumun kilidini acarak verdim. Kontrol ettiler ve iade edip gidebilirsin dediler. Olayı gören 2 genç yanıma yaklaştı ve daha polislerin yanindan uzaklaşmadan onlar adına özür dileyip, Iran ile ilgili yanlış kanıya kapılmamamı, bu yaşanandan dolayı üzüntü duyduklarını, tüm polislerin onlar gibi olmadığını söylediler.

• Tahran’da trafik yoğunluğu çözülemeyen bir sorun. Buna bağlı olarak hava kirliliği hat safhada. Yayaların trafikte oldukça dikkat etmesi gerek. Motosikletler her yerde. Metroda bayanlarin vagonu ayrı.

• Doviz kuru iki farklı şekilde hesaplaniyor. 1 dolar devlet kuruna göre 44000 Riyal, serbest piyasada (kaldırımda yürüyen insanlar, kuyumcular vb) 110000 Riyal. Fark inanilmaz. Devlet son zamanlarda serbest piyasayi yasaklamış ama alışveriş gerçekte devam ediyor.

• Iran, resmi olarak, alkol ve uyuşturucunun yasak olduğu bir ülke. Yorumsuz.

• Tahran’da Gulistan Sarayı, Negarestan Müzesi ve Bahçesi, Milad Kulesi (dünyanın 6. yüksek kules), Tahran Pazarı, Azadi Kulesi başlıca görülmesi gereken yerler. Bunların dışında daha birçok müze var. Halı ve mücevher müzeleri bunlardan bazıları.

• Iran son yıllada yurtdışına oldukça fazla göç veriyor. Siyasi ve dini baskı, işsizlik, ambargo, kuraklık ve eğitim sistemi başlıca dış göç sebepleri.