• Azerbaycan’ın Eurovision şarkı yarışmalarına neden katıldığını bir türlü anlayamamışımdir. Coğrafî olarak Avrupa’dan uzak ve sınır bağlantısı yok. Israil gibi. Zaten biz neden katılıyoruz, onu da çözebilmiş degilim. Her neyse, konu bu değil. Ama eğer diğer tüm Türk Cumuhiryetlerinden biri Eurovision’a dahil olacaksa bu zaten Azerbaycan olmalıymış. Bunu Bakü’ye gelince anladım.

• Iran’dan karayoluyla girdiğim ve Bakü’ye kadar Hazar Denizi boyunca süren yolculuğum süresince, Azerbaycan ile ilgili ilk izlenimlerim, bu ülkenin, bulunduğum diger Orta Asya ülkelerinden farklı olmadığıydı. Ama Bakü’ye gelip, metrodan caddeye çıktığınız an, bu şehrin ne kadar modern ve gelişmiş olduğunu, toplu taşıma sistemi, insanların tavır davranışları, giyim kuşam şekli, planlı şehirleşme, temizlik, trafik gibi faktörlerden hemen anlıyorsunuz.

• Türkçe her yerde. Azerbaycan’da konuşulan Türkçe hemen hemen Türkiye Türkçesiyle aynı. Kendinizi başka bir ülkede degil, Turkiye’nin aksan farkı olan bölgelerinden birinde gibi hissediyorsunuz. Konuşulan Türkçe en fazla, kulağa Karadeniz ya da Doğu Anadolu bölgesi aksanı gibi geliyor.

• Dükkanlarda Türkiye’den birçok ürün satılıyor. Yemek kültürümüz çok benzer. Insanların kıyafetlerinden dini tercihleri anlaşılmıyor, kolluk kuvvetlerinin varlıkları her gittiğiniz yerde hissedilmiyor, trafikte oldukça saygılırlar ve kurallar çok güzel işliyor, tarihî doku çok güzel korunmuş.

• Bakü bence orta ve doğu Avrupa başkentlerinden geri kalmayacak tam bir dünya sehri. Içeri Şehir (Old Town) mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Sahile bakan Kız Kulesi’nin yanindan kale içine girip, taş sokaklarda yürüyüp, surların altindaki kafelerde canlı müzik dinleyerek yorgunluk atabilirsiniz.

• Bakü’den Turkiye’ye günde 10’dan fazla otobüs firması yolcu taşıyor. Istanbul, Ankara, Samsun, Trabzon, Rize, Bursa, Izmir ve dolayisiyla bu güzergahlar üzerindeki tüm şehirlere direkt otobüs seferleri var. Aynı gün yada bir gün önce yer bulmak zor. Otobüsler genelde dolu gidiyor. Trabzon 80, Ankara ve Istanbul 100 manat. Sefer yapan firmalardan bazıları şunlar:

Vardar

Metro

Nuhoglu

Öz Hasanoglu

Istanbul Seyahat

Murat Turizm

Gürsoylar

• Otobüsle seyahat edecekseniz, sınır geçişlerinde en az 4-6 saat beklemeye hazırlıklı olun. Otobüsler genelde Bakü tarafindan 9-10 gibi kalkıyor ve hepsi sınırda sıraya giriyor. Her otobüsün gecişi yaklaşık 40-50 dk sürüyor.